KAKŠNO FUNKCIJO IMA SRCE?
Srce je črpalka, ki poganja kri po telesu. S tem telesu zagotavlja zadostno preskrbljenost s kisikom in hranilnimi snovmi.
KAJ JE SRČNO POPUŠČANJE?
Srčno popuščanje je kronična bolezen, pri kateri srce ne zmore prečrpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam telesa po kisiku in hranilnih snoveh. V telesu se zato običajno prične nabirati tekočina, kar povzroči večino simptomov in znakov srčnega popuščanja.
Pogosti vzroki srčnega popuščanja so bolezen srčnih žil (koronarna bolezen) s srčnim infarktom ali brez njega, visok krvni tlak ter bolezni srčnih zaklopk in srčne mišice.
KAKO SE KAŽE SRČNO POPUŠČANJE?
Za srčno popuščanje so značilni številni simptomi in znaki, ki so posledica zmanjšanega pretoka krvi v telesu in nabiranja tekočine.
ZAKAJ JE POMEMBNA USTREZNA OBRAVNAVA SRČNEGA POPUŠČANJA IN VAŠE AKTIVNO SODELOVANJE PRI TEM?
Srčno popuščanje je kronična bolezen, ki se brez ustrezne obravnave postopno slabša in napreduje. Z ustreznim zdravljenjem in samooskrbo srčnega popuščanja je mogoče zmanjšati simptome in znake bolezni, preprečiti njeno napredovanje in zaplete.
KAKO SE KAŽE SRČNO POPUŠČANJE?
OSLABELOST IN UTRUJENOST
Ob naporih, ki so jih bolniki običajno zmogli, se sedaj utrudijo ali jih ne morejo opraviti.
NENADNE SPREMEMBE TELESNE TEŽE
Nabiranje tekočine v telesu lahko pri bolnikih v nekaj dneh privede do zvišanja telesne teže.
TEŽKA SAPA MED NAPOROM (ALI V MIROVANJU)
V pljučih se nabira tekočina, kar povzroči težko sapo ob telesnem naporu, pri napredovani bolezni pa tudi v mirovanju.
TEŽKA SAPA PONOČI ALI LEŽE VZNAK
Pri bolnikih se težka sapa lahko pojavi tudi ponoči ali ob ležanju.
HITRO BITJE SRCA
Pojavijo se lahko srčne aritmije, ki jih bolniki po navadi občutijo kot hitro in/ali neredno bitje srca.
NOČNO ODVAJANJE VODE
Bolniki lahko opazijo potrebo po odvajanju vode v ležečem položaju, predvsem ponoči.
OTEKANJE GLEŽNJEV, NOG, TREBUHA
Otekline v gležnjih, ki prav tako nastanejo zaradi nabiranja tekočine, lahko napredujejo v noge, stegna in trebuh.
IZGUBA APETITA
Nekateri bolniki imajo slabši apetit, kar lahko povzroči manjši vnos hrane, nenamerno izgubo telesne teže in oslabelost.
Napotki za življenje s srčnim popuščanjem
- Pomembno je, da redno jemljete zdravila, tudi ko se počutite bolje.
- Pomembno je, da tudi v primeru stopnjevanja težke sape ali oteklih nog zdravila jemljete kot imate predpisano.
- O spremembi načina jemanja zdravil obvestite zdravnika in medicinsko sestro ob vašem prvem naslednjem kontaktu.
- Če imate kakšno vprašanje glede jemanja zdravil, vprašajte zdravnika.
- Poskrbite, da vam zdravil ne bo zmanjkalo.
- Pri sebi imejte seznam zdravil z odmerkom in načinom jemanja.
- Tehtajte se vsak dan ob isti uri, najbolje zjutraj na tešče, brez oblek. Vedno se tehtajte na isti tehtnici.
Predvsem bodite pozorni na stopnjevanje:
- težke sape (med zmerno telesno dejavnostjo, ponoči),
- utrujenosti,
- otekanja in
- na zvišanje telesne teže za več kot 2 kg v treh dneh.
- Z zdravnikom in medicinsko sestro se posvetujte o normalnih vrednostih krvnega tlaka in srčnega utripa.
- Zdravnika in medicinsko sestro obvestite, če sta vaš krvni tlak in/ali srčni utrip izven normalnih vrednosti.
- Najbolj primerna telesna dejavnost je hoja; pomembno je, da pričnete počasi in postopno povečujete trajanje in intenzivnost.
- O trajanju, intenzivnosti in vrsti telesne dejavnosti se posvetujte z zdravnikom.
- V primeru, da občutite prsno bolečino, močno slabost, težko sapo in omotico, s telesno dejavnostjo takoj prenehajte in o tem obvestite zdravnika.
- Ne posegajte po hrani z visoko vsebnostjo soli, kot so vnaprej pripravljena hrana, juhe iz vrečk, narezki, slani prigrizki.
- Hrane med pripravo ne solite, za boljši okus jedem namesto soli dodajte začimbe in dišavnice.
- Izogibajte se dosoljevanju hrane, odstranite solnico z mize.
- Upoštevajte načela uravnotežene prehrane, izogibajte se mastni hrani, poskusite uživati več zelenjave, sadja, rib, perutnine, polnovrednih žit in stročnic.
- Hrano uživajte v več manjših obrokih preko dneva.
- Ob prilagajanju na življenje s srčnim popuščanjem je razumljivo, da se lahko počutite potrto, malodušno in zaskrbljeno. V primeru, da ta čustva postanejo preveč intenzivna, trajajo dalj časa in vas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih, je pomembno, da poiščete strokovno pomoč.
- K boljšemu počutju lahko prispevate s postopnim prepoznavanjem in sprejemanjem svojih omejitev zaradi bolezni ter osredotočanjem na tisto, kar zmorete in vam v življenju veliko pomeni.
- Starejši in bolniki s kroničnimi boleznimi so bolj dovzetni za okužbe.
- Okužba dihal lahko povzroči hitro poslabšanje in zaplete srčnega popuščanja.
- Kolikor lahko, jih vključite v svoje zdravljenje in samooskrbo srčnega popuščanja, da bodo vedeli, kaj potrebujete in kako vas lahko pri tem podprejo, na način, da v čim večji meri ostanete aktivni in samostojni.
- Bližnji vam lahko pomagajo pri jemanju zdravil, spremljanju simptomov in znakov, upoštevanju načel uravnotežene prehrane in pri redni telesni dejavnosti.
Če ste opazili katerega od simptomov in znakov srčnega popuščanja, se o tem pogovorite z vašim zdravnikom.
Če imate srčno popuščanje, smo za vas in vaše svojce dosegljivi v
AMBULANTI ZA SRČNO POPUŠČANJE SPLOŠNE BOLNIŠNICE MURSKA SOBOTA.
Pokličete nas lahko ob ponedeljkih od 11. do 13. ure na telefonsko številko 02 5123 542 ali nam pišete na
elektronski naslov: srcno.popuscanje@sb-ms.si
ZDRAVNIKA ALI MEDICINSKO SESTRO KONTAKTIRAJTE, ČE:
- se vaša težka sapa stopnjuje:
- se pojavlja v mirovanju ali v večji meri kot navadno ob telesnih naporih,
- morate spati v sedečem položaju,
- postanejo vaši gležnji ali noge bolj otečeni kot po navadi,
- pridobite 2 kg telesne teže v treh dneh,
- se vaša utrujenost stopnjuje.
URGENTNO AMBULANTO OBIŠČITE, ČE:
- občutite hudo bolečino v prsih,
- ste zmedeni ali imate motnje zavesti,
- imate vrtoglavico in omedlevico,
- se vam pojavi težka sapa, ki ne popusti v stoječem položaju ali sede, oziroma v primeru, da huda težka sapa nastane nenadno.
KAMPANJA NEPOPUSTLJIVO SRCE
Ambasadorji Programa
Ambasadorji Programa ozaveščanja in opolnomočenja o srčnem popuščanju (v nadaljevanju Program) imajo pomembno vlogo pri informiranju in ozaveščanju splošne javnosti (ambasadorji informatorji) in neposrednem spremljanju bolnikov s srčnim popuščanjem (ambasadorji svojci). Ambasadorji so pomemben člen v preventivnih programih, predvsem je ključnega pomena motivacija uporabnikov programov za sodelovanje v različnih aktivnostih ter njihova nenehna prisotnost in pripravljenost pomagati bolnikom. So tudi nepogrešljiv vezni člen med strokovnimi izvajalci programa in neposrednimi uporabniki na terenu. Njihove naloge so usmerjene na področja:
- motivacije splošne javnosti za sodelovanje v aktivnostih in dogodkih Programa,
- ozaveščanja o pomenu zgodnjega odkrivanja srčnega popuščanja,
- opolnomočenja bolnikov s srčnim popuščanjem za izvajanje vedenj samooskrbe,
- informiranja bolnikov in neformalnih oskrbovalcev o strokovnih institucijah ter pridobivanju ustreznih in verodostojnih informacij,
- spodbujanja in spremljanja bolnikov v času njihove bolezni.
Prvi ambasadorji Programa so bili razglašeni na osrednjem dogodku Programa meseca maja 2018, ki je potekal na ploščadi Drevoreda Martina Lutra v Murski Soboti. Kot ambasadorji informatorji so bili imenovani dr. Aleksander Jevšek, župan Mestne občine Murska Sobota, Vijola Bertalanič, predsednica Pomurske zveze društev upokojencev in Angela Novak, predsednica Društva upokojencev Murska Sobota. Kot ambasadorka svojka je bila imenovana Ema Mesarič, upokojena diplomirana medicinska sestra.
Tudi v obdobju nadaljevanja izvajanja Programa ozaveščanja in opolnomočenja o srčnem popuščanju 2020-2022 želimo vključiti v mrežo ambasadorjev nove člane, ki bodo nudili podporo aktivnostim Programa. Vljudno vabimo vse, ki jim je tovrstno udejstvovanje blizu in vidijo, da lahko s svojim delom doprinesejo k dobrobiti širše lokalne skupnosti, da se nam pridružijo.
Podrobnejše informacije glede tega kako postati ambasador Programa dobite na Centru za zdravje in razvoj Murska Sobota, kontaktna oseba: Ana Šabjan, telefonska številka 031 646 454 ali ana.sabjan@czr.si.
DR. ALEKSANDER JEVŠEK
Moje ime je dr. Aleksander Jevšek, po poklicu sem pravnik, od junija 2022 sem tudi minister v 15 Vladi RS, v kateri vodim Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Pred tem sem bil od leta 2014 župan Mestne občine Murska Sobota in kar dva mandata sem predsedoval Skupnosti občin Slovenije, ki šteje 179 članic. Med letoma 2015 in 2022 sem bil član slovenske delegacije v Evropskem odboru regij (skupščina lokalnih in regionalnih predstavnikov Evropske unije). Po različnih vodilnih položajih v slovenski policiji sem leta 2011 zaključil svojo poklicno kariero kot direktor slovenske kriminalistične policije. V letih 2012-2014 sem kot mednarodni strokovnjak na področju pravosodja in notranjih zadev sodeloval v evropskem projektu v Bosni in Hercegovini.
Prispevek k promociji Programa
Mestna občina Murska Sobota je Program, ki je bil v letu 2017 predstavljen, podprla. Moram reči, da sem ga tudi osebno podprl; sicer nisem tipičen predstavnik zdravega načina življenja, mislim pa, da je sam cilj tega projekta izjemen, zaradi tega ker vem, da se starostna meja v našem mestu in tudi v Sloveniji viša. Zato je pomembno, da ljudje preživljajo zdravo in aktivno starost.
DAMJAN ANŽELJ
Sem Damjan Anželj, trenutni župan Mestne občine Murska Sobota. Po izobrazbi sem diplomirani upravni organizator in magister javne uprave. Več kot dvajset let sem bil zaposlen na Upravni enoti Murska Sobota, kjer sem zadnjih deset let opravljal delo vodje Referata za osebna stanja in matične zadeve. Preden sem postal župan, sem bil zaposlen kot višji svetovalec na Oddelku za negospodarske dejavnosti v Mestni občini Murska Sobota.
Prispevek k promociji Programa
V Mestni občini Murska Sobota gledamo na zdravje kot temeljno vrednoto in cilj, ki ga s sprejemanjem dolgoročnih odločitev tudi vztrajno zasledujemo. Zato imamo domala pri vseh projektih, ki jih izvajamo na občini, pred očmi izboljšanje kakovosti življenja in s tem posledično zdravja naših občank in občanov.
Kot ambasador Programa si bom prizadeval za motivacijo splošne javnosti za sodelovanje v aktivnostih in dogodkih Programa ter ozaveščanju o pomenu zgodnjega odkrivanja srčnega popuščanja.
VIJOLA BERTALANIČ
Sem Vijola Bertalanič, po izobrazbi diplomirana socialna delavka. Na svoji poklicni poti sem delala na področju varstva zapornikov, Romov, varstva družine in predzakonskega svetovanja, nekaj časa tudi na področju zaposlovanja. Preko 20 let sem bila direktorica Doma starejših Rakičan, pod okrilje katerega spadata še enota v Svetem Juriju in Murski Soboti. Aktivna sem tudi v lokalnem okolju, ob ustanovitvi občine Puconci sem bila tri mandate občinska svetnica, en mandat sem bila imenovana tudi za podžupanjo. Sem članica več odborov, nekaj mandatov sem tudi urejala občinsko glasilo Občan. V obdobju od leta 2015 do leta 2023 sem vodila Pomursko pokrajinsko zvezo društev upokojencev, ki združuje 37 društev upokojencev s cca. 12.000 člani.
Sem pokrajinska koordinatorica Programa starejši za starejše za Pomurje v okviru Zveze društev upokojencev Slovenije, od jeseni leta 2019 pa vodim tudi programski svet Programa Starejši za starejše.
Prispevek k promociji Programa
Dejansko prispevam tako, da skušam biti zraven na vseh dogodkih, ki potekajo, da na vseh srečanjih upokojencev o tem tudi govorim. Prva je, da ljudi ozaveščamo, da jih seznanjamo s tem, kakšni so znaki bolezni in pa predvsem, da jo prepoznajo. Prav je tudi, da vsi skupaj nekaj naredimo, če je bolezen že prisotna, ali pa predvsem to, da naredimo več za to, da do nje ne pride. Člani društev upokojencev delamo to z aktivnostmi na področju športa, kulture, saj tako zapolnimo svoje misli, svoje telo.
ANGELA NOVAK (2018 – 2023)
Sem Angela Novak, upokojenka, po poklicu učiteljica razrednega pouka. Poleg dela učiteljice sem opravljala pedagoška dela pomočnice ravnateljice, nato pa sem bila 17 let ravnateljica na Osnovni šoli III v Murski Soboti. Poleg pedagoškega dela sem bila ves čas vključena v različne dejavnosti izven šole v Krajevni skupnosti Partizan, v odborih in raznih komisijah. Aktivna sem v Mestni četrti Center, kjer opravljam naloge predsednice. Kot predsednici Društva upokojencev Murska Sobota, ki ga vodim že 14 let, mi je v posebno zadoščenje in veselje delo s starejšimi. Če le morem in znam, sodelujem v različnih skupinah in dejavnostih društva. Z veseljem se kot ambasadorka skupaj s starejšimi vključujem v Program.
Angela Novak je kot ambasadorka sodelovala v aktivnostih Programa od leta 2018 do svoje smrti leta 2023.
Prispevek k promociji Programa
Po svojih močeh in znanju bom osebno kot ambasadorka dala vse od sebe, da bom prispevala tisto, kar je v moji moči.
EMA MESARIČ
Moje ime je Ema Mesarič in sem upokojena diplomirana medicinska sestra. Delovala sem kot promotor zdravja in zdravstvene vzgoje. To poslanstvo sedaj nadaljujem v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Spoznala sem, da lahko kot ambasadorka svojka s svojimi izkušnjami veliko pomagam svojcem bolnikov s srčnim popuščanjem pri prepoznavanju dejavnikov in spremljanju vsakodnevnega življenja z boleznijo. Prav ti bolniki potrebujejo veliko podpore in pomoči pri spremljanju svoje bolezni.
Prispevek k promociji Programa
Jaz mislim, da moraš biti vedno zgled in nekako se trudim, da bi pokazala, kaj pomeni telesna aktivnost čez cel dan, cel mesec, celo leto, ne glede na starost in fizično pripravljenost. Pomembno je razbiti tabu, da mora oseba, ki zboli za srčnim popuščanjem, prenehati s telesno dejavnostjo. Moj cilj je informirati ljudi iz različnih okolij v ruralnem okolju, da lahko dejansko vsak naredi nekaj korakov k boljšemu življenjskemu slogu.
NINA ŽITEK
Sem Nina Žitek, prihajam iz osrčja Prlekije (Ljutomer) in preprosto obožujem te kraje. Kraje, kjer se rodi dobro vino in je doma smeh, toplina ter se ljudje gledajo v oči. To so tisti kraji, ki te napolnijo z mirom, kajti sprehodi skozi vinograde, gozdove in polja so namreč balzam za dušo in telo.
Kot socialna delavka delam z ljudmi s težavami v duševnem zdravju. Ukvarjam se tudi s psihoterapijo, sem zakonska in družinska terapevtka. V letu 2023 sem prevzela vodenje Slovenskega društva Transplant.
Ob vseh teh različnih vlogah, sem pa tudi nekdo, ki mu je bilo podarjeno novo življenje. Imam presajena jetra. Obožujem življenje samo in zame ni nič več samoumevno. Veliko vrednost mojemu življenju dajejo ljudje, s katerimi lahko soustvarjam tople, pristne odnose, ki so moja podpora in moč.
Prispevek k promociji Programa
Vloga ambasadorke pomeni najprej ozaveščanje, ki mora biti glasno in spoštljivo, da doseže javnost. Program ozaveščanja in opolnomočenja o srčnem popuščanju je nadvse pomemben za vse nas, še posebej pa za tiste, ki se soočajo s to diagnozo, srčnim popuščanjem. Ta program združuje v sebi tako preventivo kot podporo ljudem s srčnim popuščanjem. Skozi različne delavnice, strokovna predavanja, različne dogodke, kjer je v ospredju ravno tema o srčnem popuščanju, krepimo moč tistih, ki se srečujejo s to diagnozo, so preplavljeni od strahu, negotovosti, jeze in še kako zelo potrebujejo ta program, te vsebine in ljudi s podobnimi izkušnjami, ki jih lahko opolnomočijo pri soočanju s srčnim popuščanjem in pomagajo vzpostaviti novo ravnovesje v njihovem življenju. Vsaka diagnoza, vsaka bolezen ravnovesje poruši. Potreben je čas, določena podpora in pomoč, da znova oblikujemo svoj vsakdan, kjer je sedaj tudi diagnoza, ki nas opozarja, da je zdravje nekaj, za kar se moramo boriti sleherni dan. V veliko veselje mi je, da lahko o tem govorim in prijazno vabim ljudi, da postanejo tudi sami tisti, ki ozaveščajo o zdravju, ozaveščajo o srčnem popuščanju. Skupaj bodimo podpora tistim, ki nas potrebujejo. Skupaj je zmeraj lažje.